Odsłon : 4363712

Środowiskowe Ogniska Wychowawcze / Przedszkola / Punkty Przedszkolne Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

Drukuj Email

Lato w mieście


W wakacje 2011 dla dzieci i młodzieży z miasta Szczecin zostały zorganizowane półkolonie w miejscu zamieszkania w siedmiu placówkach prowadzonych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Szczecinie.

Oto co się działo w poszczególnych turnusach wakacyjnych.

 

Półkolonie przy ul. Strzałowskiej 7,  termin  27.06.2011 – 08.07.2011

 

W pierwszym tygodniu półkolonii dzieci korzystały z takich atrakcji jak wyjście do kina na najnowszy repertuar dla dzieci w 3 D - „Kung Fu Panda II”, wyjazd na basen „Arkonka,” do Parku Kasprowicza. Zajęcia sportowo-ruchowe z piłką odbywały się na stadionie „Orlik”. Dzieci zwiedziły miasto gdzie mogły poznać kamieniczki secesyjne z końca XIX w. Oprócz tego odbyły się zajęcia plastyczne, gry i zabawy stolikowe, konkursy. Drugi tydzień półkolonii rozpoczęliśmy wycieczką nad jezioro Szmaragdowe, dzieci poznały walory krajobrazowe Puszczy Bukowej, tamtejszej przyrody, panoramę miasta oraz okolice. Na polanie dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych. Odbyła się całodzienna wycieczka do Łukęcina, korzystając z pięknej pogody dzieci zażyły kąpieli morskich pod kontrolą ratownika, budowały zamki z piasku, zbierały muszelki i kamyki z plaży nadmorskiej. Następnie udaliśmy się na spacer po miejscowości, gdzie dzieci spożyły lody. W trzecim dniu uczestnicy półkolonii odbyli podróż statkiem po Odrze w czasie, której poznały historie portu oraz nadbrzeżnej architektury Wały Chrobrego. W przedostatnim dniu półkolonii pojechaliśmy na Wyspę Skarbów do Karsiborza – Świnoujście. Dzieci miały okazje skorzystać z całodziennej zabawy na świeżym powietrzu oraz wielu atrakcji zaoferowanych przez agroturystykę: strzelanie z łuku, rzucanie do celu, jazda na nartach pirackich, zabawy sprawnościowe w chodzeniu po linie i ruchomych belkach, dużą atrakcją były własnoręcznie wykonane rękodzieła rzeźby oraz statków pirackich. Dzieci miały możliwość zobaczenia wieczorową porą stworów pirackich oraz innych postaci z życia pirackiego co wywarło ogromne wrażenia na naszych podopiecznych.

 

Półkolonie przy ul. Małkowskiego 12, termin 04.07.2011 – 15.07.2011

 

Dzieci uczestniczyły w dwóch wycieczkach autokarowych - do Łukęcina nad morze - dzięki pięknej pogodzie mogły w bezpieczny sposób wykąpać się w morzu pod czujnym okiem ratowników, brały udział w zabawach na plaży - budowanie z piasku, zawody sportowe. Na zakończenie odbył się piękny spacer po lesie. Druga wycieczka do Świnoujścia - Karsiboru na "wyspę skarbów". Dzieci uczestniczyły w poszukiwaniu skarbu piratów - ucząc się jednocześnie pracy w grupie, używania mapy i orientacji w terenie. Po tej zorganizowanej zabawie dzieci mogły z wielu propozycji wybrać najciekawsze dla siebie zajęcia tj. - zabawy sprawnościowe (chodzenie po wiszących belkach), zręcznościowe (np. rzut do celu), ruchowe - "berek", "chowany", gry w piłkę siatkową. Wyprawa była bardzo udana, dzieci miały bardzo dużo czasu na szaloną zabawę, były zachwycone tą sytuacją.

Wielkich emocji dostarczyła dzieciom zabawa w parku linowym "Tarzania", gdzie musiały zmierzyć się z wysokością, torem przeszkód różnego rodzaju. Były łzy, śmiech, walka ze strachem i radość z sukcesu. Na zakończenie półkolonii dzieci obejrzały film w technice 3d w kinie Helios. W czasie półkolonii odbyły się również wycieczki komunikacją miejską do Parku Kasprowicza i wycieczki piesze na place zabaw w okolicy. Częstotliwość uzależniona od pogody - niestety deszcz czasami zmieniał plan dnia. Odbywały się konkursy zwinnościowe, zajęcia plastyczne, muzyczne, gry i zabawy strategiczne rozwijające myślenie, koncentracje i zdrowe współzawodnictwo. Dzieci przeżyły zdrowe, radosne, pełne emocji dwa tygodnie na półkolonii.

 

Półkolonie przy ul. 9 Maja 17 , termin 04.07.2011 – 15.07.2011

Półkolonie przebiegły w miłej i przyjaznej atmosferze. Dla uczestników wypoczynku czekało mnóstwo atrakcji. Pierwszego dnia odbyło się powitanie uczestników, omówiono program półkolonii, zapoznano z zasadami BHP, drogi ewakuacyjnej, regulaminem placówki, zasad zachowania podczas wycieczek. W celu integracji wychowawca przeprowadził zabawy integracyjne pod hasłem „Poznajmy się.”, pogadankę na temat bezpiecznych wakacji.

Zorganizowano wyjście do kina na film pt.: „Autka”, po powrocie odbyła się dyskusja na temat obejrzanego filmu. Odbyły się również wycieczki po mieście pod hasłem: „Odkrywamy uroki naszego miasta”, wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego w Smętowicach, wycieczka do Komendy Straży Pożarnej pod hasłem „ Poznajemy trudną i odpowiedzialną pracę strażaka”.

Byliśmy także na zajęciach edukacyjnych w Muzeum Techniki „Eureka”. Odbył się dzień sportu, konkurs plastyczny pod hasłem: „Bajkowe wakacje”, spotkanie z policjantką z Komendy Miejskiej i rozmowa na temat zagrożeń występujących w czasie wakacji. Pojechaliśmy na wycieczka do Wioski „Dziki Zachód” w Zieleniewie. Ostatniego dnia półkolonii wychowawca podsumował turnus, rozstrzygnięto konkursy i rozdano dyplomy i nagrody dzieciom. Na pożegnanie wspólnie bawiliśmy się w rytmie dyskotekowych przebojów.

Przeprowadzono z wychowankami pogadanki na temat higieny i zasad zdrowego odżywiania, a także organizowano liczne zajęcia ruchowe i relaksacyjne na powietrzu

 

Półkolonie przy ul. Metalowej 6 , termin 04.07.2011 – 15.07.2011

 

Dla uczestników półkolonii zorganizowano wyjazd do kina Multikina na film pt. „Kung Fu Panda” - 3D. Po obejrzeniu filmu dzieci dzieliły się wrażeniami w formie ustnej i plastycznej. Dzieci obejrzały również 2 seanse filmowe w klubie „Delta” : „Bracia Lwie Serce” oraz „ Marika z Czerwcowego Wzgórza”.

Zorganizowano 2 wyjścia do kręgielni. Dzieci rywalizowały ze sobą, wspaniale się przy tym bawiąc. Zorganizowano 1 wyjazd do Międzyzdrojów oraz 1 do Świnoujścia i Wolina. Ta forma wypoczynku szczególnie przyniosła dzieciom wiele radości ponieważ mogły podziwiać uroki polskiego morza. Wspaniałe zabawy na plaży wywołały w wychowankach ogromne emocje i radość.

Zorganizowano wyjazd do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej, dzieci zwiedzały ogród poznając ciekawe i rzadkie okazy drzew i krzewów, brały udział w zabawach dydaktycznych: „Leśne koło fortuny”, odbyło się również ognisko z pieczeniem kiełbasek. Na zakończenie wizyty dzieci otrzymały nagrody

 

Na zakończenie półkolonii letnich zorganizowano dzieciom rajd po Puszczy Bukowej połączony z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, podsumowano wszystkie zajęcia i wręczono dzieciom dyplomy i upominki.

 

Półkolonie przy Os. Kasztanowym 85, termin 04.07.2011 – 15.07.2011

 

W programie półkolonii znalazły się zajęcia stacjonarne w placówce: zabawy integracyjne, zajęcia plastyczne (konkursy),techniczne, muzyczne (nauka piosenek o tematyce wakacyjnej, karaoke dla dzieci), komputerowe,  socjoterapeutyczne(Zagrożenia współczesnej młodzieży- narkotyki) sportowe prowadzone w Ognisku oraz na świeżym powietrzu(podchody w lesie), gry stolikowe oraz prowadzono pogadanki na temat bezpieczeństwa na terenie placówki oraz poza nią, zapoznano dzieci z regulaminem półkolonii oraz stworzono kontrakt.

Zorganizowana 2 wyjścia do Multikina, uczestnicy półkolonii obejrzeli dwa filmy pt. Autka oraz Kung Fu Panda w wersji trójwymiarowej. Dla dzieci zostały zorganizowane również dwa wyjazdy do Centrum Wodnego Laguna w Gryfinie. Jedną z tych wycieczek zrefundowała Rada Osiedla w Załomiu. W słoneczne dni plażowaliśmy na kąpielisku przy Jeziorze Dąbie.

Gdy umożliwiała to pogoda dzieci brały udział w zajęciach prowadzonych na nowo wybudowanym Orliku , mieszczącym się przy Zespole Szkół Nr.2 w Załomiu. Mogły także korzystać z nowoczesnego placu zabaw.

Półkolonie zakończyły się uroczystością podsumowania, pod czas którego ochotnicy zaprezentowali wybrane przez siebie piosenki i skecze. Rozdane zostały okolicznościowe dyplomy.

 

Półkolonie przy ul. Rymarskiej 46, termin 25.07.2011 – 05.08.2011

W czasie turnusu odbyły się  wyjazdy do kina, do Centrum Wodnego „LAGUNA” ,parku linowego ”TARZANIA” ,gospodarstwo agroturystyczne „WYSPA SKARBÓW” w Karsiborzu, muzeum techniki „MOTORYZACJA W PIGUŁCE”. Odbył  się również rajd pieszy nad jeziorko Szmaragdowe oraz zajęcia sportowe na siłowni pod chmurką. W palcówce odbyły się zajęcia plastyczne, kulinarne, gry i zabawy stolikowe, zabawy swobodne dzieci korzystając z zasobów Ogniska.

Korzystając z ładnej pogody wakacyjnej plażowaliśmy na brzegu Odry na kąpielisku strzeżonym pod okiem ratownika. Uczyliśmy się pływać po warszawsku J, robiliśmy zamki z piasku, zażywaliśmy kąpieli wodnych i słonecznych.

 

Półkolonie przy ul. Jarowita 2 , termin 01.08.2011 – 12.08.2011

Pierwszego tygodnia, dzieci zapoznawały się z regulaminami dotyczącymi poruszania się w grupie, ogólnych zasad zachowania się oraz P.POŻ. Ustalenie zasad konkursu zachowania. Zajęcia integracyjne, zapoznawcze. Odbyły się zajęcia sportowe z nagrodami organizowane na pobliskim boisku szkolnym. Zorganizowane były zajęcia na kręgielni w Galaxy z instruktorem – na koniec wyłonienie zwycięzcy. Wyjście do bawialni „Madagaskar”.

Drugi tydzień rozpoczęliśmy od rozgrywek w kręgielni. W tym samym tygodniu pojechaliśmy na wycieczkę autokarową na „Wyspę Skarbów” w Karsiborze pod Świnoujściem, gdzie braliśmy udział w zabawach i konkursach plenerowych, zręcznościowych. Podzieleni na grupy z wychowawcą według mapy szukaliśmy ukrytego skarbu, który oczywiście znaleźliśmy jako pierwsi. Przez pozostałe dni tygodnia regularnie uczestniczyliśmy w zajęciach tanecznych i iluzjonistycznych w klubie „Słowianin. Ostatniego dnia w ramach podziękowania za wspólne spędzanie czasu wybraliśmy się na lody do lodziarni. Tego też dnia rozdane zostały nagrody rozstrzygające konkurs zachowania.

W placówce organizowane były zajęcia plastyczne, gry i zabawy stolikowe, komputerowe i zabawy swobodne

 

Realizacja zadania pn. Organizacja półkolonii w miejscu zamieszkania dla dzieci objętych wsparciem
i opieką w Środowiskowych Ogniskach Wychowawczych TPD na terenie Szczecina” współfinansowana ze środków Gminy Miasta Szczecin

 

Program partnerski

Copyright 2010 © www.tpd.szczecin.pl Created by ITPOL - usługi informatyczne szczecin,

Polityka Cookies