Odsłon : 4307607

Środowiskowe Ogniska Wychowawcze / Przedszkola / Punkty Przedszkolne Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

Drukuj Email

W dniach 29.07 – 11.08.2012 dzieci ze Szczecina, Dziwnowa, Polic i Maszewa  pojechały na kolonię w góry do miejscowości KOWARY w województwie dolnośląskim.

Koloniści gościli w Ośrodku Wypoczynkowym WOJKÓW w Kowarach.

Bardzo serdecznie dziękujemy właścicielom ośrodka Pani Małgorzacie i Dariuszowi Szymańskim za gościnę i zorganizowanie pobytu dla naszych Milusińskich.

W programie były  wycieczki autokarowe do Karpacza, Szklarskiej Poręby oraz na Sokolik w  Rudawach Janowickich, dotarliśmy do ruin Zamku Bolczów w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Uczestnicy kolonii zdobywali szczyty górskie, przeszli wiele kilometrów szlakami turystycznymi i ścieżkami edukacyjnymi. Całkowicie pieszą wycieczkę koloniści odbyli do Kowarskich Kopalni – Dawnej Tajnej Kopalni PRL-u. Trasa wiodła dawnym szlakiem górniczym.

W Szklarskiej Porębie dzieci miały możliwość jechać Zakrętem Śmierci, zwiedzić Muzeum Minerałów, podziwiać piękny Wodospad Szklarki, wejść na Chybotek, spacerować po Karkonoskim Parku Narodowym i brać udział w obrzędzie pasowania na Walończyka w Chacie Walońskiej, pokonując próbę 4 żywiołów i  słuchając bardzo ciekawych opowieści przewodnika i  Mistrza Walonów.

W Karpaczu  drogą od Świątyni Wang , czyli przez Karkonoski Park Narodowy koloniści udali się do Samotni,  Strzechy  Akademickiej podziwiając piękne krajobrazy Karkonoszy

Poznali najciekawsze zakątki miasta tj. Grobowiec Rodziny von Reuss,  pałac Nowy Dwór, pałac Ciszyca z ruinami zamku myśliwskiego, źródło wody leczniczej „Jola” z zawartością pierwiastku rad, kaplica św. Anny, Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Zgodnie z tradycją wszystkie Anny znajdujące się w pobliżu  wzgórza św. Anny  obiegają kaplicę 7 razy. Tak też się stało. Dwie wychowawczynie i dwie  kolonistki wykonały to zadanie znakomicie.

W Kowarach znajdują się dwa ponad stuletnie zabytkowe obiekty sanatoryjne o pięknej architekturze: „Bukowiec” i „Nowy Dwór”. Godne uwagi były stare miasto z pięknym ratuszem oraz Dom Tradycji Miasta Kowary.  barokowy kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i przykościelny cmentarz.

Na terenie ośrodka dzieci miały zorganizowanych wiele atrakcji: chrzest kolonijny dla osób, które po raz pierwszy uczestniczą w tego rodzaju wypoczynku, wieczorne dyskoteki, zabawy integracyjne, konkurs talentów, konkurs plastyczny, konkurs na najczystszy pokój, zajęcia wokalno- recytatorskie, wieczorki filmowe z wykorzystaniem projektora multimedialnego. Atrakcjom nie było końca, bo w ramach zajęć dzieci i młodzież miała możliwość wzięcia udziału w warsztatach twórczych. Wykonywali oni bowiem biżuterię dla siebie, bądź swoich najbliższych.

 

 

Program partnerski

Copyright 2010 © www.tpd.szczecin.pl Created by ITPOL - usługi informatyczne szczecin,

Polityka Cookies