Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci

Dzieci są dla nas najważniejsze!
KRS 0000133561

"Paprykarz"

XI Festiwal modelarski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Paprykarz 2023 r.

Początek października to idealny moment na dzielenie się pasjami z innymi. Za oknem coraz zimniej więc szuka się sposobów na umilenie czasu. W weekend 7 i 8 października miała miejsce już XI edycja festiwalu modelarskiego Paprykarz. Wydarzenie ponownie odbyło się w Technopark Pomerania w Szczecinie przy ulicy Cyfrowej 4 i 6. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wystawie i osobom zwiedzającym. W ty roku wystawiono w całości 470 modeli.

Podczas wystawy można było oglądać modele, zrobione przez osoby w różnym wieku i wielu ciekawych kategoriach. Należą do nich między innymi samoloty, okręty, pojazdy cywilne oraz figurki. Nie brakowało również nawiązań do świata fantyzy jak i postaci z gier. Pokazuje to, że w sztuce modelarstwa można połączyć ze sobą kilka zainteresowań! :-)

W ramach festiwalu odbędą się także części tematyczne:
 • „Teatr pustynny” - modele plastikowe operujące na terenie pustynnym w okresie od roku 1900 do czasów współczesnych,
 • „Cywil też człowiek” - modele kartonowe przedstawiające pojazdy, samoloty, statki lub inny sprzęt. 
W budynku obok odbywały się Warsztaty Modelarskie, dla osób, które chciały polepszyć swoje umiejętności manualne. Można było się przyglądać procesom produkcji modeli, jak i zakupić produkty do rozwijania pasji w domu.

Warto wspomnieć też o partnerach, bez których realizacja festiwalu byłaby niemożliwa. Dziękujemy! Dziękujemy jeszcze raz i widzimy się za rok!
X Festiwal modelarski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Paprykarz 2022 r.

Po dwuletniej przerwie powrócił Festiwal Modelarski “Paprykarz 2022”! ​​​​​Odbył się on 01-02.10.2022 r. w Technopark Pomerania w Szczecinie na ul. Cyfrowa 4 i 6. Był to weekend pełen pełen pojazdów, samolotów, statków i wielu innych niesamowitych modeli. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami. Festiwal cieszył się nie tylko dużym zainteresowaniem zwiedzających, ale również wystawionych modeli. W całości było wystawionych aż 790 modeli!

Podczas już X jubileuszowego spotkania odbyło się m.in.:
 •  Zwiedzanie wystaw modeli,
 •  Giełda modelarska,
 •  Prezentacja gier bitewnych,
 •  Warsztaty modelarskie dla najmłodszych,
 •  Pokaz kolejek elektrycznych,
 •  Prezentacja sprzętu wojskowego.
Festiwal był objęty patronatem honorowym Zbigniew Bogucki - Wojewoda Zachodniopomorski oraz patronatem honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego - Olgierd Geblewicz. Są one dla nas wielkim uznaniem dla społeczności modelarskiej znajdującej się w Szczecinie oraz całym województwie Zachodniopomorskim. ​​​​​​

Oczywiście cały festiwal nie mógłby odbyć się na taką skalę bez dodatkowego wsparcia! Dziękujemy!
www.wzp.pl
www.szczecin.uw.gov.pl
 

IX FESTIWAL MODELARSKI TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DZIECI PAPRYKARZ


PAPRYKARZ 2019

W dniach 5-6 października w Muzeum Techniki i Komunikacji Muzeum Sztuki w Szczecinie przy ul. Niemierzyńskiej 18a odbyła się IX Edycja Szczecińskiego Festiwalu Modelarskiego PAPRYKARZ 2019 objętego Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydenta Miasta Szczecin.

Wystawiono ogółem 864 modeli, z czego 715 do części festiwalowej,  25 do  części tematycznej plastikowej, 22 do części tematycznej kartonowej. W części wystawowej wystawionych było 102 modele -  nie podlegały one ocenie.

Komisje wystaw tematycznych dokonały oceny modeli w częściach tematycznych na podstawie której wyłoniono kolegialnie modele z każdej klasy posługując się zasadą „podoba się – nie podoba się”.

Każda podkomisja sędziowska dokonała kolegialnie wyboru wyróżniających się modeli w każdej z klas zaprezentowanych przez  różnych uczestników do równorzędnych nagród, posługując się zasadą „podoba się – nie podoba się”. W przypadku wyróżniających się 2 lub więcej modeli wystawionych przez jednego uczestnika w danej klasie, podkomisja dokonała wyboru jednego najlepiej wykonanego modelu.

W wyniku upoważnienia udzielonego przez fundatorów nagród sędziowie SPM oraz sami fundatorzy zdecydowali o przydzieleniu następujących nagród specjalnych:

 • Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszy model: dla Milena Kuińska za model: Morathi
 • Nagroda  Dyrektora Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie za najlepszy model dla juniora otrzymała Milena Kuińska za Morathi;
 • Za najlepszy model dla seniora otrzymał Robert Całusiński za flying machines L.daVinci
 • Puchar Prezydenta Miasta Szczecin za najładniejszy model został przyznany dla Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy za kolekcję modeli  POLSKIE LOTNICTWO WOJSKOWE 1918-1920
 • Puchar Prezesa TPD ZOR otrzymała Joanna Wantowska za model SBD-5 Dauntless
 • Puchar Specjalny Grand Prix PUBLICZNOŚCI został przyznany Wojciechowi Bądkowskiemu za model Fabryka
 • Statuetka Specjalna za NAJLEPIEJ WYKONANY MODEL PLASTIKOWY zdaniem SPM SZCZECIN została przyznana dla Marcin Matejko -   Za model: PZL 11 III Cleveland
 • Statuetka Specjalna za NAJLEPIEJ WYKONANY MODEL KARTONOWY zdaniem SPM SZCZECIN została przyznana dla Dariusza Fabiana - Za model: USS WEST VIRGINIA

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie

Al. Papieża Jana Pawła II 42/U9, 70-415 Szczecin
Telefon: 91 43 45 128
Numer konta: 62 1240 3813 1111 0000 4375 6621
napisz do nas
© Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk