Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci

Dzieci są dla nas najważniejsze!
KRS 0000133561

Wypoczynek
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest w życiu każdego człowieka odpowiedni wypoczynek. Chwile wytchnienia, oderwanie się od codzienności, zmiana otoczenia i środowiska, odreagowanie stresów to elementy korzystnie działające na zdrowie psychofizyczne.

Dlatego też Towarzystwo Przyjaciół Dzieci od początku swej działalności kładło ogromny nacisk na organizowanie wypoczynku dla swoich podopiecznych.


Akcję letnią zapoczątkowało Robotnicze Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Warszawie w 1924 roku, czyli w okresie międzywojennym. W koloniach uczestniczyło wówczas 95 dzieci. Cztery lata później RTPD zapewniło wypoczynek 1783 dzieciom. Z kolonii tych korzystały przede wszystkim dzieci z zakładów i ognisk prowadzonych przez RTPD. Wojna przerwała akcję kolonijną Towarzystwa. Tuż po wojnie zapotrzebowanie na wakacyjny wypoczynek dla dzieci był wyjątkowo duży. Liczba dzieci, którymi tradycyjnie już zajmowało się Towarzystwo znacznie wzrosła zwłaszcza osieroconych, niedożywionych, zaniedbanych pod względem opiekuńczymi wychowawczym.
W 1948 r. RTPD prowadziło już kolonie dla prawie 62 tys. dzieci.

Pomimo wielu politycznych zawirowań Towarzystwo Przyjaciół Dzieci zajmowało się i nadal zajmuje organizacją wypoczynku zarówno letniego jak i zimowego. Każda placówka Zachodniopomorskiego Oddziału przygotowuje dla swoich podopiecznych wypoczynek w miejscu zamieszkania tzw. półkolonie. W tym czasie wychowankowie mają zapewnione liczne atrakcje. Począwszy od zajęć typowo rekreacyjnych, obcowania z kulturą (kino, teatr, wystawy), skończywszy na turystyce. Każdego roku z tej formy wypoczynku korzysta wielu podopiecznych naszych placówek.


Od wielu lat zlecenie Gminy Miasto Szczecin i Wojewody na Zachodniopomorskiego oraz samorządów Gmin woj. zachodniopomorskiego Towarzystwo Przyjaciół Dzieci organizuje kolonie letnie, które odbywają się zarówno nad morzem (Łukęcin), jak i w górach (Kowary i Rzeczka). Programy wszystkich turnusów kolonijnych zawierają elementy socjoterapii i warsztatów profilaktyki uzależnień. Jednak najbardziej istotnym elementem każdego turnusu jest zaszczepienie w młodych ludziach miłości do poznawania piękna naszego kraju, dlatego też nie może zabraknąć atrakcji turystyczno — krajoznawczych. Każdego roku z tej formy wypoczynku korzysta łącznie ok. 600 dzieci i młodzieży. W roku 2019 zwiększyliśmy liczbę turnusów. W sumie na trzech turnusach w Rzeczce i Kowarach wypoczywało łącznie 640 dzieci, do tego ponad 100 wyjechało do Łukęcina.
 

Wierzymy, że kolejne akcje letnie przyniosą wiele korzyści w umysłach i formie fizycznej naszych podopiecznych. Mam nadzieję, że pełni zapału i werwy powrócą do swoich obowiązków szkolnych. Życzymy wszystkim dzieciom i młodzieży samych sukcesów w nowym roku szkolnym, a ich rodzicom wytrwałości, cierpliwości i wiary w swoje pociechy, której tak często nam wszystkim brakuje.

Wypoczęty i zrelaksowany człowiek, to zdrowy człowiek. Mając na uwadze tę maksymę, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci tuż po wakacjach przygotowuje się do kolejnej akcji.


Wywiad w Radiu Szczecin
 Wypoczynek Dzieci Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci


Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie

Al. Papieża Jana Pawła II 42/U9, 70-415 Szczecin
Telefon: 91 43 45 128
Numer konta: 62 1240 3813 1111 0000 4375 6621
napisz do nas
© Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk