Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci

Dzieci są dla nas najważniejsze!
KRS 0000133561

Willa Lentza - dawny Pałac Młodzieży

Niektórzy z Was mieszkający w Szczecinie i okolicach zapewne słyszeli o ponownym otwarciu XIX wiecznej Willa Lentza. Jednak czy wiedzieliście że Willa ta należała niegdyś do Towarzystwa Przyjaciół Dzieci?
To właśnie naszym zadaniem było zaplanowanie i nadzór prac budowlano-wykończeniowych, które miały zagwarantować jak najlepsze warunki rozwoju dla dzieci. 

7 listopada 1950 roku, w 33. rocznicę Rewolucji Październikowej Willa została uroczyście otwarta jako Pałac Młodzieży. Było to miejsce w którym młodzież mogła rozwijać swoje talenty, zainteresowania i pogłębić swoją wiedzę nabytą w szkole. Więc jak wyglądała Willa podczas otwarcia? 

“[...] Urządzenie i organizacja szczecińskiego Pałacu Młodzieży, nad którym od początku budowy opiekę sprawuje Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, jest w ten sposób pomyślane, aby dać młodzieży jak najdogodniejsze warunki pracy pozaszkolnej, w jak najszerszym zakresie przyczyniając się do socjalistycznego wychowania młodzieży. 

Na dole mieszczą się warsztaty mechaniczne, radiotechniczne, parter i I piętro zajmują pozostałe liczne działy. Na II piętrze młodzi plastycy mają swą pracownię. Cały gmach jest zradiofonizowany w ten sposób, że dzięki przenośnym mikrofonom można nadawać audycje z każdej sali na cały gmach.

Remont i odrestaurowanie zabytkowych i artystycznie wykonanych rzeźb pokrywających sufity, ściany i drzwi wymagały wielkiej pracy. [...]

Oglądając ciepłe i oświetlone przyjemnym światłem pokoje, wchodzimy do małej sali, tzw. sali bajek. Smukłe maurytańskie kolumny, ostre tuki sufitu i złoty kolor ścian o dziwnym skomplikowanym wzorze, stwarzają atmosferę odpowiednią do słuchania bajek.” - pisał Kurier Szczeciński w dniu 6 listopada 1950 r. 

 


powrót

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie

Al. Papieża Jana Pawła II 42/U9, 70-415 Szczecin
Telefon: 91 43 45 128
Numer konta: 62 1240 3813 1111 0000 4375 6621
napisz do nas
© Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk