Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci

Dzieci są dla nas najważniejsze!
KRS 0000133561

Znaczenie oddechu

Prawidłowe oddychanie jest niezmiernie ważne dla zdrowia psychicznego i fizycznego każdego dnia. W ciągu doby wykonujemy około 20 tysięcy wdechów  i wydechów, warto więc oddychać świadomie. Wykonując ćwiczenia oddechowe możemy redukować stres czy radzić sobie z lękiem i paniką.

Co ciekawe znaczeniem oddechu dla naszego zdrowia zajmuje się wiele dziedzin medycyny i nie tylko, między innymi:

  • położnictwa: oddech jest istotnym elementem rozluźnienia podczas porodu,
  • sportu: u podstaw wielu, szczególnie wschodnich sztuk walki leży praca z oddechem,
  • systemów filozoficznych: w jodze łączymy ruch i oddech są ze sobą połączone,
  • fizjoterapii: podstawą fizjoterapii oddechowej jest nauka prawidłowego oddychania,
  • psychologii: techniki relaksacyjne, wizualizacje, uważność.

Oddech a umysł
Związek pomiędzy oddechem a umysłem można porównać do latawca. Wyobraźmy sobie, że korpus latawca jest stanem umysłu, naszych uczuć i doznań. Linka dzięki której sterujemy latawcem jest naszym oddechem. Gdy prowadzimy linkę spokojnie, jednostajnie, delikatnie latawiec również będzie szybował spokojnie, niczym beztroski ptak. Kiedy linkę szarpniemy gwałtownie nasz latawiec zacznie miotać się niczym statek na wzburzonym morzu. Tak więc spokojny rytm oddechu pomaga w uzyskaniu stanu odprężenia, a szybki, płytki i nierytmiczny oddech powoduje lęk i nie pozwala nam zredukować stresu.

Świadomość oddechu
Jednym z najprostszych ćwiczeń związanych z oddechem jest po prostu jego obserwacja.

Ćwiczenie: Usiądź wygodnie, rozluźnij się. Zamknij oczy i skoncentruj się wyłącznie na oddychaniu. Nie staraj się w żaden sposób na nie wpływać, pozwól mu po prostu płynąć. Zwróć uwagę na tempo Twojego oddechu. Zauważ czy oddychasz głęboko, czy płytko. Poczuj, czy Twój oddech jest spokojny, czy urywany. Zwróć uwagę jak długie są pauzy między wdechem a wydechem. Oddychaj. Jesteś tylko biernym obserwatorem swojego oddechu. Oddychaj.

Postaraj się oddychać głęboko

Innym sposobem pracy z oddechem jest oddychanie połączone z liczeniem. W sytuacji stresu, napięcia czy lęku warto pamiętać o zbawiennym wpływie oddechu na nasze ciało i spróbować choć trochę uspokoić się i odprężyć za pomocą najprostszych ćwiczeń oddechowych.

Ćwiczenie: Usiądź wygodnie, rozluźnij się, lub sięgnij po to ćwiczenie wtedy, gdy potrzebujesz chwili odprężenia. Weź wdech nosem, licząc do czterech. Następnie zatrzymaj oddech, również licząc do czterech. A teraz wydech ustami - znów liczymy do czterech. Wdech, jeden, dwa, trzy, cztery. Zatrzymaj, jeden, dwa, trzy, cztery. Wydech, jeden, dwa, trzy, cztery. Jeśli Ci to pomoże, możesz wizualizować w tym ćwiczeniu malowanie trójkąta - jednym z boków jest wdech, drugim zatrzymanie, trzecim wydech.

Zachęcamy by przekonać się na samym sobie ile dobrego dla naszego zdrowia i wewnętrznego spokoju może przynieść nam uważne oddychanie i wykonywanie ćwiczeń oddechowych. Myśl o swoim oddechu, dbaj o prawidłową postawę ciała, oddychaj przeponą, dbaj o dostęp do świeżego powietrze i ćwicz systematycznie J

Na podstawie książki: Stelli Weller "Oddech w psychoterapii", GWP

Małgorzata Gola-Chmielewska, psycholog, psychoterapeuta TPD
Wioletta Jażdżewska, wychowawca PWD TPD Stobno

powrót

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie

Al. Papieża Jana Pawła II 42/U9, 70-415 Szczecin
Telefon: 91 43 45 128
Numer konta: 62 1240 3813 1111 0000 4375 6621
napisz do nas
© Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zachodniopomorski Oddział Regionalny w Szczecinie. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk